Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc ejot ciemos vai dodoties kādu apsveikt Tu dāvini ziedus? Vai esi uzdevis jautājumu sev vai saviem vecākiem, no kurienes šāda tradīcija ir radusies?

Ziedu dāvināšana ir lieliska tradīcija. No kurienes tā cēlusies arī mēs pilnīgi droši Jums nepateiksim, taču mazu savu prātojumu par šo gan padalīsimiesm. Skatoties uz vārdu Ziedi, tā takne ir tāda pati, kā vārdam Ziedot, tātad dāvinot Ziedus mēs arī Ziedojam otram savu daļu domas par viņu (jau izvēloties ziedus), savu daļu uzmanības un laika (jo esam ieradušies apsveikt), tāpāt arī ziedu dāvināšana otram ir tāda sava veida svētības došana. Ziedi ir lielisks veids, kā pateikt paldies, uzlabot noskaņojumu, pamanīt gadalaiku maiņu, kā arī atzīmēt lielas un mazas uzvaras. Un svarīgi ir prast tos dāvināt un pateikties tiem, kuri jums šādu skaistu dzīves svinēšanas prieka brīdi ir sarūpējuši. Ir dažādi dzīves gadījumi, kuros ir visai raksturīgi dāvināt ziedus. Apskatīsim dažus no tiem.

Dzimšanas, vārda vai citu īpašu svētku diena

Ziedu skaitam nav nozīmes – varat atnest vienu ziedu vai veselu klēpi. Ziedošu zaru vai ziedu paklāju. Pušķots krēsls vai ziedu vainags. Fantāzijai nav robežu. Galvenais būs jūsu doma un ziedu noformējums. Jūsu vēlme iepriecināt, spēja uzminēt to, kas iepriecinās un liks otram sajusties īpaši savā svētku dienā. Varbūt pienācis laiks noskaidrot savas mammas, sievas, draudzenes, māsas, vecmāmiņas, krustmātes utt. mīļākos ziedus, ziedu krāsu? Ticiet man, mirdzums jūsu mīļo acīs būs šīs “ziedu sarunas” vērts!

Raudzības

Ziedu pušķis vai griezti ziedi laimīgajai māmiņai un kāda neliela dāvaniņa mazulim būs laba izvēle neatkarīgi no tā, vai to nogādāsiet uz dzemdību palātu vai atnesīsiet kā dāvanu, ejot ciemos. Ziedu saloni piedāvā dažādas interesantas idejas, kā pārsteigt, un šis ir brīdis, kad var atļauties ko radošu. Mazs ziedu pušķītis – piekariņš pie zara māmiņas pušķim – padarīs raudzību pušķi īpašu.

Sālsmaize

Uz mājas vai dzīvokļa iesvētīšanu var nest gan pušķus, gan puķu podus, kas kalpos kā dekorācija jaunajās telpās. Ja jums ir zināma jaunās mājvietas telpu tonalitāte vai arī augi, kurus saimnieki labprāt tajās vēlētos, jo labāk. Tādā gadījumā telpaugu izvēle dāvanai būs atbilstoša un piemērota izvēle. Citos dzīves gadījumos ar telpaugu dāvināšanu gan esiet piesardzīgs, ja vien tie nav tuvi draugi, ģimenes locekļi, par kuru telpaugu mīlestību esat droši pārliecināts.

Izlaidums

Pasniedzot ziedus lielos, svinīgos pasākumos, jāņem vērā, ka ziedu kompozīcijai ir jābūt ērtai turēšanai un pārvietošanai, kā arī jāspēj saglabāt formu kopējā ziedu klēpī. Īpaši jāpiedomā, lai ziedi nenosmērētu svētku tērpu un nesabojātu svētku prieku. Pēdējos gados izlaidumos vērojama arī tāda kā neveselīga sacensība – kurš apsveicējs atnesīs lielāku ziedu klēpi. Daža laba jauna dāma tiek apkrauta ar tādiem ziedu kalniem, kurus ne tikai nevar panest, bet aiz kuriem sen pazudis jebkāds veselais saprāts, pieklājība un gaumes sajūta.

Kāzas

Latvijā ir skaista tradīcija – pēc laulību ceremonijas jauno pāri sveikt ar ziediem. Atkāpe no šādas kārtības ir reta, un par to kāzu viesus pieņemts informēt jau ielūgumā. Kāzās tradicionāli tiek dāvināti balti ziedi, ja vien jaunais pāris nav aicinājis viesus pieturēties pie kādas citas ziedu krāsas vai ziedu veida, kas izvēlēts par viņu kāzu simbolu. Vēlams atturēties no neļķu dāvināšanas, jo tās, kaut arī baltā krāsā, tomēr nav kāzu dienas ziedi. Ja esat ielūgts kāzās citā valstī, labāk noskaidrojiet kāzu etiķeti, jo ziedu dāvināšana jaunajam pārim citās valstīs ir reti sastopama.

8. marts

8. marts ir sieviešu pavasara svētki, kuros priekšroka tiek dota pirmajiem ziediem. Vislabāk izvēlēties ziedus spilgtās, dzīvespriecīgās krāsās – dzeltenas, oranžas, svītrainas un raibas tulpes, smaržīgās hiacintes. Prieku sagādās arī viens zieds vai neliels pušķītis, galīgi nav nepieciešams dāvināt milzīgus pušķus. Koši, oriģināli ziedu kārtojumi lieliski iederas un iepriecinās kā darba kolēģes, tā arī ģimenes dāmas visos vecumos. Galvenais – izvairieties no standarta pušķiem ar trīs neļķēm vai piecām rozītēm, turklāt plastmasas iepakojumā, kas rada iespaidu, ka dāvinātājs iegādājies ziedu pušķi tā, starp citu, un tagad to dāvina visām dāmām. Kaut daudziem padomju laika atmiņu dēļ ir dalītas jūtas par šiem svētkiem, esmu pārliecināta, ka ziedu un smaidu nekad nevar būt par daudz. Ja vēl ziedu izvēlei un dāvināšanai vīrieši pieiet ar sirdi un dvēseli, tad svētkiem būs būt!

Randiņš

Ir jauki, ja puisis, ejot uz randiņu, ir padomājis par skaistu ziedu vai nelielu pušķīti, kas ļaus meitenei sajusties īpaši. Tomēr ar pārāk liela un grezna pušķa dāvināšanu, it īpaši pirmajā randiņā, nevajag aizrauties. Tas nostādīs meiteni neērtā situācijā un, runājot “caur puķēm”, signalizēs meitenei, ka puisis cer uz seksu jau pirmajā vakarā. Ja plānots, ka randiņā meiteni vedīsiet uz kino vai teātri, padomājiet, vai dāvātie ziedi nekļūs par traucēkli visa vakara garumā. Varbūt labāk pārsteidziet viņu ar skaistu ziedu pušķi otrā dienā, tādējādi pasakot paldies par kopā jauki pavadītu vakaru?

Slimnīca

Slimnīcas noteikumi un slimnieka veselības stāvoklis bieži vien nemaz nepieļauj palātās nest ziedus. Puķu podu nešana klīnikas telpās tiek pieļauta vēl mazāk. Ja vien runa nav par privāto dzemdību palātu (skatīt sadaļu “Raudzības”), labāk būtu no ziedu nešanas un sūtīšanas uz slimnīcu atturēties. Bet, ja reiz esat izlēmis dāvināt pušķi, atcerieties, ka jums arī jāparūpējas par vāzi, kurā ziedus ielikt, jo tas nav nedz slimnieka, nedz slimnīcas personāla pienākums. Varbūt tomēr labāk slimniekam aiznest krāsainu un veselīgu augļu grozu, lai veselība atgriežas ātrāk?

1. septembris

Jau katru gadu pieņemts, ka bērni uz skolas pirmo dienu dodas ar ziediem rokās, kurus dāvinās saviem klases audzinātājiem unn patīkamākajiem skolotājiem. Arī šī ir sava veida mijiedarbība par ziedojumu un svētības došanu, kur bērni ziedos savu uzmanību un dod svētību skolotājiem sniegt viņiem savas zināšanas. Savukārt skolotāji, pieņemot ziedus to apņemas arī realizēt. Vecāki var arī dāvināt skolotājiem ziedus, kā pateicību par rūpēm un gādību par viņu atvasi, kamēr viņš ir skolā, par viņa izglītošanu un zināšanu bagāžas palielināšanu. Un tas prieks skolotāju acīs ir fantastisks, jo īpaši šīs dienas beigās, kad viņi jau preicīgi dodas mājup!

Ziedus vajag dāvināt. Mīļajiem, tuvajiem, draugiem, ģimenei un arī sev. Ne tikai svētkos, bet arī ikdienā. Ieprieciniet viens otru un paši sevi.

informācijas avots www.aprinkis.lv, www.svinamdiena.lv