Jau vairākus gadus aktīvi sekojot dažādiem svētkiem dažādās pasaules vietās, un arvien vairāk iedziļinoties – kāpēc un kā; pasaulē, pie mums; tagad un senāk; svinēja un svin attiecīgos svētkus,- redzu, lasu un saprotu, ka lielai daļai svētku ir vienojošs cēlonis, iemesls vai pamats!

Šoreiz vairāk par šobrīd aktuālo – gadumija, Meteņi, Masļeņica un karnevālu sezona!

Ik gadu Portugālē  notiek karnevāls, kas notiek otrdienā 47 dienas pirms Lieldienām. Tie ir svētki vairāku dienu garumā, kas aizsākas jau dažas dienas pirms paša karnevāla! Karnevāli notiek arī Brazilijā un Venēcijā!

Pavisam viegli varam saskatīt arī draudzīgas saiknes ar Masļeņicu Slāvu tautām, un Meteņu svinēšanu mūsu pašu zemē! Vēl šos svētkus sauca arī par Lastavāgu, Aizgavēni, Miesmeti, Buduļu vakaru, Pīrāgu dienu. Citur Eiropā un Amerikā šie svētki sakrīt ar karnevālu laiku un tiek dēvēti par “trekno otrdienu” vai Pankūku dienu. Šīs dienas svinēšanā un tajā pat laikā svētīšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā “laikmets”. Lietuviski “metai” vēl tagad nozīmē “gads”. Arī agrākais mūsu senču saules kalendārs beidzās un sākās tieši pavasarī, jo tas bija jauna cikla sākums, gan dabā, gan darbu uzsākšanā.

Un galvenās iezīmes šo svētku svinēšanā ir Saule, kas parādās arvien vairāk, padarot gaišāko dienas laiku garāku – tāpēc tiek ēstas pankūkas, plāceņi un citi apaļas formas ēdieni. Tāpat arī dejošana, “mēdīšanās”, amzierēšanās, visādas trakulīgas un jautras izdarības ar domu atvadīties no vecā ar prieku un priekā sagaidīt jauno! Ugunskura vai salmu leļļu dedzināšana arī kā vecā vai arī ziemas sadedzināšana un atlaišana. Maskas un karnevāla tērpi – idejiski arī, lai aizbiedētu visu ļauno un slikto un Jaunā cikla sākšanās, lai ir ar tīra un  priekpilna!

Reizēm vēl pavisam īpaši sakrīt arī šajā datumā Ķīniešu jeb astroloģiskā Jaunā gada iesākšanās.  Arī šajās svinībās tiek iedzīvinātas līdzīgas tradīcijas jau augstāk minētajām!

Tāpēc vien vēlamies sveikt Jūs visus šajā maģiskajā gadā! Un tik maģiski vairāku tautu svētku un nosaukumu vienotu svinēšanu!

Svinam, svinējām un svinēsim!