Latvijā oficiāli Skolotāju diena tiek svinēta oktobra pirmajā svētdienā, bet reāli tā visbiežāk tiek svinēta jau piektdienā pirms oficiālās skolotāju dienas. Taču šo svinēšanas dienu katrā skolā izvēlas atsevišķi un tā var būt arī nākamā pirmdiena.

Kā svin?

Šajā dienā vairākumā skolu mācību stundas vada vecāko klašu skolēni, kas dod viņiem iespēju iejusties skolotāju ādā un arī padarīt aizraujošas mācību stundas citiem skolēniem. Ņemot vērā to, ka skolotāju funkcijas ir pārņēmuši skolēni, šajā dienā notiek vien pāris mācību stundas, kas nozīmē to, ka šo svētku dienu var izbaudīt arī skolēni.

Ir jauki, ja skolā ir saorganizēts svētku koncerts vai svinīgs pasākums, kura laikā skolēni pateicas saviem skolotājiem. Lai gan viņu ieguldījumu sabiedrības izglītošanā tā pa īstam  viņi izpratīs vien vēlāk, kad sajutīs šo sniegto zināšanu pielietojuma gandarījumu.

Protams, arī paši skolotāji gādā par savu svētku svinēšanu un bieži vien arī savā kolektīvā saorganizē kādu kopīgu pasākumu, kurā izbaudīt šo svētku dienu.

20 pasaules valstis – Armēnija, Azerbaidžāna, Bulgārija, Kanāda, Igaunija, Vācija, Lietuva, Maķedonija, Maldīvija, Maurīcija, Moldova, Nīderlande, Pakistāna, Filipīnas, Kuveita, Katara, Rumānija, Krievija, Serbija, Lielbritānija – to svin tieši 5. oktobrī.

Pirmo reizi tā tika svinēta, atzīmējot kārtējo gada dienu notikumam, kad 1966. gada 5. oktobrī, Parīzē tika pieņemtas UNESCO un Starptautiskās Darba organizācijas rekomendācijas par skolotāju statusu. Tā mūsdienās 5. oktobris ir iespēja atminēties šo pieņemto rekomendāciju nozīmību, kuru vadlīnijas par skolotāju profesionalitāti, nodarbinātības apstākļiem, līdzdalību lēmumu pieņemšanā un pasaules valstu centieniem uzlabot izglītības kvalitāti ir vēl joprojām ļoti aktuālas.