Ziedi ir burvīga dāvana jebkuros svētkos un ikdienā! Tāpat ziedi ir arī krāšņš papildinājums kādai citai dāvanai vai apsveikumam. Tāpēc ir vērtīgi zināt dažas nianses par ziedu dāvināšanu.

Dāvina dzīvus ziedus. Mākslīgos ziedus, kā arī sauso ziedu kompozīcijas dāvināt nav pieņemts.

Pēc vispārpieņemtās tradīcijas, dāvina nepāra skaitu ziedu: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13 utt. Ja jūs dāvināt pušķi, kurā ir vairāk par 15 ziediem, ziedu skaitam vairs nav nozīmes neatkarīgi no tā, vai tajā ir saskaitāms daudzums vai ne.

Ziedus pieņemts pasniegt bez papīra iepakojuma, ja vien celofāns, sudrabotais papīrs, kaste vai grozs nav daļa no mākslinieciskās kompozīcijas. Ziedus pasniedz ar kātiem, kas vērsti uz leju. Ārējo ziedu iesaiņojumu, kurā tie ietīti veikalā, noņem pie ārdurvīm.

Dāvināšanas brīdī ziedus vislabāk turēt kreisajā rokā, lai ar labo roku var sarokoties vai apskauties.

Ja uz mājas svinībām ierodas pāris – vīrietis un sieviete –, ciemos atnākušais vīrietis pasniedz ziedus namamātei. Šo etiķetes principu var ievērot arī tādā gadījumā, ja svētki ir par godu namatēvam. Ja durvis atver tikai namatēvs, ziedus var nodot arī viņam, piebilstot, ka tie domāti namamātei, bet var arī ziedus pasniegt namamātei personīgi, apsveicinoties pēc brīža.

Dāvinot rozes, noteikti palūdziet floristam notīrīt ērkšķus no ziedu kātiem, bet no liliju ziediem izkniebt putekšnīcas.

Ja ziedus plānots pasniegt vīrietim, dāvātais pušķis ir vienkāršāks, askētiskāks. Dāmas pušķis ir romantiskāks, raibāks, intensīvāk smaržojošs. Mazām, jaunām meitenēm ieteicams dāvināt mazus, raibus, spilgtus ziedu pušķīšus.

Lietišķā vidē – darba kolēģiem, biznesa partneriem un priekšniecībai – nav pieņemts dāvināt jebkādu toņu sarkanus ziedus, jo tie tradicionāli tiek uzskatīti par mīlestības un romantisma simbolu. Laba un droša izvēle gan dāmas, gan kunga sveikšanai ir citas krāsas grieztie ziedi.

Aizvien lielāku popularitāti pēdējos gados arī Latvijā gūst ziedu piegāde ar kurjeru. Ja esat nolēmis kādu pārsteigt vai iepriecināt šādā veidā, svarīgi atcerēties, ka ar kurjeru sūtītiem ziediem ir pieņemts pievienot kartīti vai vizītkarti, lai saņēmējam nav jāzīlē sūtītāja personība. Šādos gadījumos saņēmējam noteikti ir jāpasaka paldies ziedu sūtītājam – telefoniski, e-pastā vai klātienē.

Ja ziedus pasniedzat restorānā, to novietošana un ielikšana vāzē ir jūsu ziņā. Ja esat atnesis ziedu pušķi, nekautrējieties palūgt viesmīlim piemērotu puķu vāzi, kurā ielikt ziedus.

informācijas avots www.aprinkis.lv * Kristīnas Sprūdžas starptautiskā karjera sabiedrisko pasākumu organizācijas, etiķetes, komunikācijas un protokola jautājumos